amazon.comyahoo.combaidugoogleaol.comamazon.comyahoo.combaidugoogleaol.com FAQ - Polskie Centrum Prawa i Finansów

FAQ

Czy biorąc kredyt hipoteczny muszę posiadać wkład własny?

Według aktualnych przepisów minimalny wkład własny wynosi 5% od 2015 roku wyniesie on 10 %. Jeżeli jednak cena zakupu nieruchomości jest niższa niż jej wartość, różnicę można potraktować jako wkład własny.

Jaka jest specyfikacja programu MIESZKANIE DLA MŁODYCH

a)      Dopłata jest wypłacana z góry, i ma formę wkładu własnego w ramach zaciąganego kredytu hipotecznego.

b)      Singiel oraz rodzina bezdzietna dostaną dofinansowanie w wysokości 10% ceny mieszkania, jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dopłata wyniesie 15 %. Jeżeli w przeciągu pięciu lat pojawi się trzecie lub kolejne dziecko rodzina otrzyma kolejne 5 % dopłaty.

c)      Dopłata jest limitowana. Zwrot można otrzymać maksymalnie do 50 metrów kwadratowych, liczony od określonego przez wojewodę wskaźnika średnich kosztów budowy dla danego województwa, miasta i gmin z nim sąsiadujących. Rodziny z dziećmi mogą otrzymać od 20 do 40 tysięcy złotych, rodziny bezdzietne lub single od 13 do 20 tys. zł.

d)     Warunki wymagane do spełnienia:

 • limit cenowy metra kwadratowego pierwszego nabywanego mieszkania.
 • dopłatę otrzymują kupujący mieszkania których powierzchnia nie przekroczy 75 metrów kwadratowych oraz domy do 100 metrów kwadratowych. Rodziny z 3 dzieci mają możliwość zakupu domu lub mieszkania o 10 metrów większego.
 • program współfinansuje tylko mieszkania i domy z rynku pierwotnego, nie można finansować inwestycji w formie udziałów w spółdzielni ani budowy domu systemem gospodarczym (można starać się o zwrot części podatku VAT na materiały budowlane po zakończeniu budowy).
Czy można odstąpić od umowy kredytowej nie ponosząc żadnych kosztów ?

Tak. Kredytobiorca, bez podania przyczyny, ma prawo odstąpić od umowy w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia. Każdy zaciągający pożyczkę powinien otrzymać wzór wymaganego przez bank wniosku wraz z podpisaną umową.

Co oznacza termin kredyt refinansowy ?

Jest to przeniesienie jednego zobowiązania do Banku który oferuje lepsze warunki kredytowe (RRSO).

Co oznacza termin kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja to przeniesienie kredytów, z kilku Banków do jednego Banku który oferuje lepsze warunki, to znaczy niższy całkowity koszt zobowiązań (RRSO).

Czy PCPIF przedstawia takie same oferty kredytowe jak banki ?

Oferta PCPIF jest korzystniejsza niż oferty poszczególnych Banków ponieważ:

 • w przeciwieństwie do innych instytucji jesteśmy w stanie przygotować oferty z większości banków działających w Polsce.
 • w Bankach pracownicy bardzo często sprzedają produkty finansowe pod wpływem odgórnych nacisków np. centrali. Nie wskazują klientom rozwiązań najkorzystniejszych, a takie które pozwolą im wyrobić ustalone normy. Problemem są również tak zwane „dodatkowe produkty”, których klient nie potrzebuje lub nie chce. Równie nagminne jest wprowadzanie klienta w błąd mówiąc, że dana oferta nie jest dostępna np. bez ubezpieczenia, karty kredytowej, konta osobistego itd.
 • nasi specjaliści na bieżąco porównują oferty kilkunastu banków, w jednym miejscu można dowiedzieć się o ofercie wielu banków i wybrać tę najkorzystniejszą.
 • nasi doradcy są mobilni, wszystkie formalności związane z kredytem, łącznie z podpisaniem umowy można załatwić bez wychodzenia z domu.
 • korzystając z kilku usług oferowanych przez PCPIF można liczyć na specjalny rabat ustalany indywidualnie.
Co składa się na całkowity koszt kredytu ?

Całkowity koszt kredytu składa się z:

a) Oprocentowania nominalnego – najczęściej widoczne na reklamach banków, parabanków (np. tylko 6% w skali roku) składa się z WIBORu który uzależniony jest od stóp procentowych oraz marży banku.

b) Prowizji która może być pobierana od:

 • udzielonego kredytu;
 • wcześniejszej spłaty kredytu;
 • ubezpieczenie kredytu.

 

Oprocentowanie nominalne, prowizja za udzielenie kredytu i ubezpieczenie składają się na tzw. RRSO czyli rzeczywisty koszt kredytu.

Banki reklamując kredyty mają ustawowy obowiązek poinformować klienta o wysokości RRSO, jednak bardzo często najbardziej wyeksponowaną częścią reklamy jest oprocentowanie nominalne, a faktyczny koszt kredytu jest przedstawiony na dole ekranu drobnym druczkiem.

Należy podkreślić, że nierzadko całkowity koszt jest czterokrotnie wyższy od oprocentowania nominalnego wyświetlanego przez większą część reklamy.

Czym różnią się raty stałe od malejących?

Raty stałe zmieniają się wyłącznie wraz ze zmianą oprocentowania. Miesięczna kwota spłaty przez cały okres kredytowania jest taka sama (nie uwzględniając zmian ze względu na WIBOR). Wraz ze spłatą kredytu zmienia się proporcja spłaty odsetek do spłaty kapitału jednak wielkość raty nie zmienia się przez cały okres trwania umowy. Dlatego na początku spłacania kredytu większa część raty to przede wszystkim odsetki, a pod koniec spłacany jest głównie kapitał.

Raty malejące w początkowym okresie są wyższe od rat stałych, ale wraz z upływem czasu maleją. W każdej racie jest taka sama część spłacanego kapitału powiększona o odsetki, które wraz ze spłatą kredytu są coraz mniejsze.

Co to jest zabezpieczenie przejściowe?

Jest to tymczasowe zabezpieczenie spłaty kredytu do momentu prawomocnego wpisu hipoteki na rzecz Banku.

Tymczasowym zabezpieczeniem może być:

 • miesięczna opłata z tytułu tymczasowego zabezpieczenia kredytu,
 • podwyższenie marży Banku w przypadku, gdy nieruchomość posiada urządzoną księgę wieczystą,
 • ubezpieczenie pomostowe.
Co to jest cesja?

Jest to umowa cywilnoprawna, na mocy której wierzyciel przenosi swoją wierzytelność na osobę trzecią.

Czym rożni się kredyt hipoteczny od pożyczki hipotecznej?

Różnica polega na celu finansowania. Kredyt hipoteczny może być spożytkowany na kupno, budowę lub remont nieruchomości. Natomiast pożyczka hipoteczna jest udzielana pod zastaw posiadanych nieruchomości. Instytucji finansującej nie określa celu na który muszą być spożytkowane uzyskane środki.

Pożyczki hipoteczne są nieco droższe od kredytów hipotecznych.

Skontaktuj się z nami!

Napisz do nas. Pamiętaj o podaniu numeru telefonu - oddzwonimy!